ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 02/6/20 7:09 AM

Авионска несреќа синоќа во Истанбул: Најмалку еден загинат и повеќе од 150 повредени

Најмалку еден загинат и 157 повредени е билансот од авионската несреќа синоќа во 18.30 часот по локално време на истанбулскиот аеродром „Сабиха Гокчен“, кога авион „бониг 737“ што долетал од Измир со 177 патници и членови на екипажот, на лошото време се излизгал од пистата и удрил во насип, при што трупот на авионот на компанијата „Пегасус“ се поделил на три дела.

За среќа, не дошло до запалување и до уште поголема трагедија. Летовите се пренасочени кон главниот аеродром во Истанабул


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1