ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 02/5/20 11:29 AM

БиХ: Муслимани достоинствено погребаа сосед Србин на православни гробишта

Милан Лалушиќ (69), кој живеел сам во селото Раштелица, општина Хаџиќи (Босна и Херцеговина), наместо семејството, кое го немаше, достоинствено на православните гробишта го погребаа соседите муслимани. Покрај тоа што сипратија добар човек, соседите на овој начин му заблагодариле што и тој учествувал со прилог за изградба на локална џамија.

Во организацијата на погребот учествувале и претседателот на месната заедница, Хазрет Шубашиќ и локалниот имам Муамер еф. Мркоња.

Ефенди Муамер по погребот ги угостил православните свештеници што одржале опело на погребот.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7