ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 01/30/20 1:13 PM

Фотоволтаични централи на 11 локации во Свети Николе и во Македонски Брод

На 11 локации на државно земјиште во Свети Николе и Македонски Брод ќе се градат фотоволтаични електрани со вкупна инсталирана моќност од 35 мегавати. Инвеститори се девет компании коишто на електронската аукција не побарале премија со што по тој основ во Буџетот се слеани 2,7 милиони евра.  Според најавите, утре треба да се одржи аукција за фотоволтаични централи со вкупна инсталирана моќност од 25 мегавати што пак треба да се градат на приватно земјиште.

Договорите им беа врачени на компаниите денеска во Владата, а на настанот присуствуваа техничкиот премиер Оливер Спасовски и министерот за економија Крешник Бектеши.

– Имаше многу скептици во тоа време кога одлучивме да направиме целосно нов закон за енергетика кој ќе овозможи да се направи добра клима за инвестирање во енергетиката. За само една година по донесувањето на новиот Закон за енергетика веќе денеска ги потпишуваме договорите за изградба на 11 фотоволтаични електрани со капацитет од 35 мегавати, а веќе за во петок е закажана акуција за изградба на фотоволтаични централи на приватно земјиште со капацитет од 25 мегавати, истакна министерот Бектеши.

Според премиерот Спасовски, спроведената реформа во енергетскиот сектор во изминатите две години е една од најзначајните од што придобивки имаат и граѓаните со тоа што плаќаат најниска просечна цена за киловат час електрична енергија. Со потпишувањето на договорите за изградба на фотоволтаични централи на државно земјиште, како што рече Спасовски, е завршен првиот јавен оглас на кој пристигнале вкупно 82 понуди.

– Договорите со овие девет компании предвидуваат изградба на фотоволтаични централи за производство на вкупно 35 мегавати електрична енергија и тоа 25 мегавати на државно земјште во Свети Николе и 10 мегавати во Македонски Брод. Пресврт се случи во тендерската постапка. Се покажа дека во поголемиот дел од спроведените акуции за парцелите, инвеститорите не само што не бараат премиум, туку се натпреваруваат да дадат што повеќе пари за да се стекнат со право да инвестираат со што се премина во позитивна аукција и во Буџетот на државата влегоа 2,7 милиони евра, нагласи Спасовски.

Вториот оглас којшто се однесува на изградба на фотоволтаици на приватно земјиште е во тек и на него се пристигнати 43 понуди.

Денешните договори следуваат по објавувањето на првиот тендер спроведен во државава за изградба на фотоволтаични централи на државно земјиште.

MИА


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7