ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 01/29/20 12:44 PM

Близу 120.000 евра ЈСП го чини ден на бесплатен градски превоз

Мерката за бесплатен градски превоз не ги предомисли скопјани за ги остават автомобилите дома и на работа да заминат со градски автобус. Сепак, Градот Скопје, во изминатите два дена како дел од мерките против загадувањето предвиде бесплатен градски превод. Попладне овие мерки престануваат. Како што објасни градоначалникот Петре Шилегов, ден на бесплатен градски превоз, ЈСП и Градот Скопје го чини над 118.00 евра.
– По основ на известувањето што утрово го добивме од Министерството за животна средина и просторно планирање (МЖСПП) и Владата престанаа да постојат условите за воведување на тие интервентни мерки, а имаме во предвид дека еден ден на бесплатен превоз Градот го чини некаде околу 7,3 милиони денари. И кога ќе престанат условите, тоа се наши буџетски пари, кога не се исполнети условите едноставно немаме потреба од такви интервентни мерки, рече Шилегов.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1