ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 01/24/20 9:00 AM

За 18 години, Украина изгубила 11 милиони луѓе, сега има три милиони жени повеќе од мажи

Украина изгубила повеќе од 11 милиони луѓе од последниот попис во 2001 година поради големата миграција, анексијата на Крим и војната на истокот. Според владината студија, околу 37,3 милиони луѓе сега живеат на територијата управувана од Киев, која не го вклучува Крим или зони под контрола на сепаратистичката армија, соопштија од украинската влада.

Од тој број, 20 милиони се жени и нешто повеќе од 17 милиони се мажи , се наведува во извештајот, На последниот официјален попис што бил спроведен во 2001 година, во Украина биле регистрирани  48,5 милиони жители ,


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7