ММС

Кина: Веќе деветмина починати, потврдени 440 нови случаи на короновирусот

Државната комисија за здравство на Кина денеска соопшти дека до синоќа се потврдени 440 нови случаи на инфекција со коронавирус во 13 кинески провинции. Потврдени се девет смртни случаи и имало докази за дека се пренесува со дишење од пациент на пациент.

Потврдени случаи и во Тајланд, Јужна Кореја, Јапонија, Тајван, Макао и во САД. Светската здравствена организација денеска во Женева ќе одржи итен состанок по повод новиот корона вирус.

Сите деветмина од починатите пациенти се од покраината Хубеи, која е најпогодена. Властите ги повикуваат граѓаните да избегнуваат јавни собири. Стравот од епидемија се шири и поради тоа што милиони Кинези оваа недела ќе патуваат во своите домови за да ја прослават кинеската Нова година.

Новиот вирус е од групата вируси што предизвикуваат САРС, болест од која во 2002 и 2003 година починаа 800 луѓе во целиот свет, која исто така потекна од Кина.