Голема експлозија во хемиска фабрика во Шпанија (ВИДЕО) - ММС
ММС

Голема експлозија во хемиска фабрика во Шпанија (ВИДЕО)

Експлозија и пожар ја зафати хемиската фабрика во Тарагона, Шпанија.

Каталонската служба за итни ссотојби  го советува локалното население да остане дома, на затворено и да не излегува на улиците.

Ел Паис известува дека цивилната служба апелира до жителите на Тарагона, Салу, Виласека, Реус, Констани, Ел Морела и Ла Каноња да останат во домовите.

Вкупно во регионот живеат 300.000 луѓе.

Според првичните извештаи, пожарникарите велат дека станува збор за експлозија на пропилен.

Засега не се познати информации за загинати или повредени. Девет пожарникарски екипи се излезени на терен. .Железничкиот сообраќај што минува низ овие места е запрен.

https://twitter.com/i/status/1217150909718974469