– ММС
Вести Видео Македонија

„Медена земја“ со номинации за Оскар во две категории

Македонскиот филм „Медена земја“ во трката за најпрестижната филмска награда на светот, ќе се натпреварува во две категории.

Ова е прв пат во историјата на Оскари, документарен филм да е номиниран во две категории, во случајов за Најдобар документарец и Најдобар странски филм.

„Медена земја“ ја воодушеви домашната и странска публика. Изминатиов период доби многу признанија, освои награди на филмски фестивали и се надеваме дека ќе се радуваме и на Оскар(и).

Екипата на „Медена земја“ славеше за номинациите:

„Медена земја“ ја раскажува приказната на Атиџе, последната жена одгледувач на диви пчели во Европа, која живее сама со својата мајка. Филмот ја прикажува припадноста на човекот кон природата и нарушување на природната рамнотежа преку судир на различни начини на искористување на земјините ресурси.

По „Пред дождот“, ова е втор македонски филм со номинација за Оскар.

Лограње

X

Регистрација