– ММС
Вести Македонија Сообраќаен Сервис

Утрово најстудено во Берово (-12), соообраќајот низ земјава се одвива непречено

Во Берово изутрина во 7.00 часот се измерени – 12 степени,  – 9 во Скопје-Петровец, Штип, Битола и Маврово, – 8 во Крива Паланка, Тетово, Прилеп, Демир Капија и  Струмица.Во Скопје Зајчев Рид, Лазарополе, Куманово и Дебар температурата изнесувала – 7 степени, – 6  во Охрид, -5 во Претор и во  Крушево, -2 во Гевгелија, 0 во Дојран.

 

Висината на  снежната покривка во Маврови Анови е 11 сантиметри, а 4 на Попова Шапка.

 

Времето денеска ќе биде претежно сончево со слаб северозападен ветер. Максималната температура ќе биде во интервал од 3 до 11 степени.

 

Во Скопје, сончево и тивко. Максималната температура ќе достигне до 6 степени.

 

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по претежно суви коловози.

 

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

 

Автомотосојузот на Македонија препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има појава на утринска магла и можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Лограње

X

Регистрација