ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 01/8/20 11:58 AM

Успешни животни приказни можат да се создадат и во внатрешноста на Македонија

Од девелопер во телекомуникациска македонска фирма до сопственик на ИТ фирмата  и ко – основач на  прва и единствена Академија за програмирање, дизајн и дигитален маркетинг, за велешанецот Благојче Јосифовски, до недодамна неговите сограѓани не знаеја дека токму тој работи на комплексни софтверски проекти наменети за американскиот пазар.

Неговата иновативна работна приказна е инспиративна. Започната е во неговиот и наш роден град, Велес и се развива успешно иако исчекорот од  етаблирана во штотуку отворена фирма воопшто не бил лесен.

-Имав многу страв и недоумици, да напуштам реномирана фирма и да почнам сопствен бизнис, на крајот да останам можеби и без работа. Моите родители велеа седи си во фирмата имаш сигурна работа и плата до пензија  се е супер но, кога разговарав со другарите  и младите тие велеа сега е вистинскиот миг за првиот чекор, да работам како што јас сакам и на начин како што јас планирам, рече Јосифовски.

Тој фирмата „Бласофт Солушнс”  ја формирал во 2016 година кога започнал да работи на проекти. Проектите, мали и големи,  се зголемувале сепак Јосифовски е задоволен што најголемиот, за финансиски менаџмент и инвестициски портфолија за американскиот пазар му овозможил да вработи колеги од Велес но и од Тетово, прво хонорарно а потоа и со полно работно време.

– Денеска имаме колеги, велешани кои си дадоа отказ во скопски фирми за да работат во својот роден град и во фирмата  „Бласофт Солушнс”. Велат дека се многу среќни прво затоа што скратиле секојдневно патување од 3 часа и имаме колега што по пет години работа во Германија, се врати и е дел од нашиот тим. Имаме проблеми со вработувањето на колеги, но сепак сега е полесно, додаде Јосифовски.

Со десетгодишно работно искуство Јосифовски порачува дека кај младите е неопходно да го променат мислењето и кога бараат работа постојано да се подготвени да учат и да се надоградуваат, со нови технологии, методологи и програмски јазици. Токму ваква помош за младите штотуку завршени ИТ инжинери го поттикнале Јосифовски и неговиот тим да ја отворат Академија за програмирање, дизајн и дигитален маркетинг во Велес. Освен за возрасни Академијата ќе нуди и програми за деца.

Инспиративната ИТ бизнис приказна на Благојче Јосифовски беше промовирана од Пред Плус од Битола  и X Фактор Акцелератор од Велес како дел од проект за претприемачка програма, од идеја до бизнис план,  „И од Велес се може”.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7