ММС

Објавено на: 01/6/20 1:40 PM

Каракачанов:Дачиќ подобро пее од што политички се изразува

„Дачиќ пее добро, можеби пее и подобро отколку што политички се изразува, затоа што оваа изјава не е изолирана и не е прва“.Вака министерот за одбрана на Бугарија, Красимир Каракачанов ја коментира последната изјава на српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ во врска со бугарското малцинство во Србија.

Србија и Бугарија размененија остри зборови изминатиот викенд, по изјавата на Ивица Дачиќ и неговиот говор за бугарската политика, во кој кажа дека во Србија живеат 0,26% Бугари.Од МНР излегоа и со позиција по прашањето.

Красимир Каракачанов пред новинарите изјави дека во последниве месеци српските политичари ги зголемија непочитувачките изјави во врска со Бугарија, и тоа без причина.

-Наша должност е да се грижиме за нашите сонародници. Бидејќи нашите сонародници се незадоволни од Србија, тогаш има проблем, рече Каракачанов.

Според него, сепак, се зголемува агресивниот тон кон Бугарија, особено во однос на проучувањето на бугарскиот јазик .

-Имајќи ги предвид амбициите за поголемо преориентирање и пред околу половина година, српскиот министер за одбрана изјави дека Србија се залага за воздушна супериорност на Балканот, и ако се вратиме малку во историјата , можеби нема да направиме најопуштена анализа“, рече Каракачанов.

Тој додаде дека тоа биле оние Бугари кои биле одвоени од Бугарија и биле дадени на Србија според Нејскиот договор.

-Тие беа подложени на геноцид и по 44 години оваа политика продолжи. Погледнете каква беше пред 30 години, каква е сега. Политиката што Србија ја спроведува, вклучително и по војната во Југославија, е да го протера тоа население од таму – да не биде дел од бугарското општество. Ова е уште една непријателска изјава на Дачиќ против нашата земја, рече Каракачанов.

Потоа, по острата реакција на Софија, белградските власти рекоа дека има „проблем со преводот“. Тогаш Борисов го замоли Дачиќ јавно да се извини и рече: „Што точно сака Ивица Дачиќ?

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.