Премините меѓу Србија, Албанија и Македонија ќе работат нон-стоп
ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 12/22/19 11:54 AM

Премините меѓу Србија, Албанија и Македонија ќе работат нон-стоп

Иницијативата „Мал Шенген“ веќе даде одредени очекувани резултати во економијата, рече претседателот на српската трговска комора (ДКС) Марко Кадез.

Во интервју за РТС, тој рече дека преминот Табановце, а наскоро и преминот меѓу Северна Македонија и Албанија, ќе работи 24 часа на ден.

Во сите три смени, сите инспекциски служби потребни за минување на камионите, се согласија да ги признаваат транзитните документи, што ќе овозможи побрз проток на стока, смета претседателот на ДКС.

Чадез, кој учествуваше на дводневниот самит на „Мал Шенген“ во Тирана, исто така посочува дека Србија, Северна Македонија и Албанија за прв пат ќе ги третираат граѓаните на друга земја како домашни.

Тој наведува дека, на пример, ќе дојде со лична карта, квалификациите ќе бидат признати и граѓаните ќе можат да се регистрираат со помош на веќе завршен посебен систем.

-Кога влегувате со лична карта, се валоризирате, идентитетот е познат. Добивате еден број со кој можете да работите, да работите со, да живеете во која било од овие три земји. Тоа е нешто што навистина е голема работа, истакнува Кадез.

Тој рече дека поминале договори што биле „заглавени“ на Цефта, како меѓусебно признавање на овластени економски оператори.

-Добивате сертификат дека сте овластен економски оператор, како компанија, како шпедитер, како логистичар и немате практично никакви задржувања на границите, објаснува Кадез.

Тој исто така изјави дека и ЕУ и ЕБОР ќе издвојат големи средства за иницијативата.

Тој ги наведува капацитетите на администрациите како најголем проблем за спроведување на договорот и забележува дека ДКС може да одвои дополнителни ресурси кога станува збор за аналитика.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7