ММС

Објавено на: 12/17/19 3:54 PM

Која е улогата на коензимот Q10 во организмот?

Коензимот Q10 е основна хранлива материја кој се наоѓа во скоро секоја клетка на човечкото тело. Оваа хранлива материја има важна улога во производството на енергија и репродукцијата на ДНК, додека истовремено делува и како антиоксиданс.

Како што старееме, нивото на коензим Q10 во телото се намалува. Од друга страна, недостатокот на ова соединение може да се поврзе со поголем ризик од развој на срцеви заболувања, Алцхајмерова болест и карцином.

За да се спречи недостаток на коензим Q10, би требало да обрнеме внимание на внесот на намирници богати со оваа хранлива материја, а тоа е мрсна риба (лосос, харинга, скуша, туна), месо, јајца, јаткасти плодови и зрна.

Ако одлучите да земете додатоци со коензим Q10, имајте на ум дека стандардната дневна доза за возрасни изнесува 60 мг до 500 мг, додека максималната препорачана доза изнесува 1200 мг.

Извор: denar.mk


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1