ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 12/11/19 1:37 PM

Историски момент: Полета првиот електричен комерцијален хидроавион

Првиот електричен комерцијален хидроавион полета во канадскиот град Ванкувер, пренесуваат агенциите. Со краткиот пробен лет летале и шестмина патници.

„Овој историски лет е прв чекор за изградба на првата електрична флота и го означува почетокот на третата ера во воздухопловството, електричниот период“, стои во заедничкото соопштение на компаниит „Харбор Ера“ и „Магникс“.

Се работи за хидроавионот ДХЦ-2 што го движат 750 коњски сили


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1