ММС

Пендаровски за БГНЕС:Бугарија не’ извлече од тотална изолација

Бугарија нè извлече од тоталната изолација . Ова го изјави македонскиот претседател, Стево Пендаровски, во интервју за БГНЕС.

„Не е преувеличување на квалификациите што Зоран Заев честопати ги дава за улогата на Бојко Борисов и актуелната бугарска влада во последните две години, според кои бугарскиот премиер заедно со Ципрас помогнаа побрзо да се извлече од меѓународната изолација“, рече Пендароски и изрази признание од Скопје за бугарската влада.

Според него, Заев и Борисов се нестандардни политичари, без историски оптоварувања и емоции.

Пендаровски истакна дека договорот за пријателство со Бугарија е потпишан во многу чувствителен момент по  паѓањето на „авторитарниот режим“ на Никола Груевски.

Според него, Груевски ја врати најтемната антибугарска пропаганда на поранешна Југославија.

„Јас навистина мислам дека договорот за пријателство со Бугарија, без оглед колку и да изгледа обично, треба да потенцира дека кога го потпишавме, штотуку се ослободивме од тешкиот авторитарен режим од страна на Никола Груевски, што не е тоа беше само антизападен режим, но и антиалбански и антибугарски “, истакна шефот на државата на Северна Македонија.