ММС

Можеби сакате житарици, но запомнете дека сите не се диетални

Нутриционистите генерално за доручек препорачуваат житарици, популарно наречени мусли. Сепак, не сите житарици се диетални, затоа е важно да изберете оброк од кој нема да се здебелите.

Пред да купите снегулки, задолжително прочитајте што пишува на пакувањето. На некои ќе откриете дека 100 грама житарки содржат дури 480 калории! Препорачаната доза во текот на денот треба да биде помеѓу 1.500 и 2.000 калории.

Избегнувајте снегулки кои се засладени со шеќер, пробајте пченични или житарки од хељда, бидејќи се богати со витамини Б1 и Б2, кои се важни за нервниот систем и метаболизмот. Измешајте ги со масно свежо сирење или млеко и свежо овошје, како намирници кои долго ќе ве држат сити.

Извор: denar.mk