ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 11/24/19 9:11 PM

(видео)Уште еден американски милијардер во трка за претседател

Милијардерот Мајк Блумберг ја започна својата изборна кампања за претседателските избори во САД . Тој објави видео во кое ги повикува Американците да гласаат за него. Блумберг планира утре да започне масовна кампања за рекламирање, која чини 31 милиони американски долари, потег што Берни Сандерс веќе го опиша како недемократски.


Во тековното видео, говорникот накратко зборува за Блумберг и неговите достигнувања како претприемач, создавање илјадници работни места, како и на својата позиција како градоначалник на Њујорк, на која тој помина три мандати од 2002 до 2013 година.

Еден од неговите главни мотиви за кандидирање на претстојните избори е неговото спротивставување на републиканскиот претседател Доналд Трамп.

Видеото завршува со зборовите: „Мајкл Блумберг – за претседател!“, Тогаш самиот милијардер вели „Јас сум Мајкл Блумберг и го одобрувам ова обраќање“ (ова е традиционална реклама за политички реклами во САД).

77-годишниот Мајк Блумберг е роден на 14 февруари 1942 година во Бостон, студирал инженерство, а потоа магистрирал на Универзитетот Харвард.

Работел 15 години во инвестициската банка „Соломон брадерс“, каде заработи многу милиони. Кога беше отпуштен во 1981 година, тој доби надомест од 10 милиони американски долари. Потоа ја основал компанијата за финансиски софтвер и податоци, во време кога компјутерската револуција се одвиваше. Терминалите на компанијата се сметаат дека се од најголема важност за финансискиот свет, додека агенцијата исто така именувана по него стана позната по мноштвото на ексклузивни вести за банките, компаниите и политичките настани.

Во 2001 година, по терористичките напади на 11 септември, Мајкл Блумберг се кандидираше за да го наследи Руди Џулијани во Њујорк. Во тоа време тој беше либерален во социјалните прашања, а во исто време фаворизираше раст и претприемништво.

Како градоначалник, Блумберг е критикуван од неговите политички противници како „деспотски“. Тој исто така бил под притисок да го смени градот на начин што ќе го олесни ќивотот на богатите и туристи. Но, тој работеше да му даде нов стимул на Њујорк по нападите, а некои од неговите планови, како што е изградба на спортски центар во Бруклин, се покажаа многу успешни.

Тој беше критикуван за неговата поддршка на полициските практики што се сметаа за пристрасни кон малцинствата. Тој неодамна се извини за произволните апсења и истраги на полициските службеници (т.н. стоп-и-фрик практика), практика што ја бранеше во име на борбата против криминалот. „Погрешив и многу ми е жал. Наша основна цел беше да спасиме животи. Но, фактите се јасни: премногу невини беа уапсени и огромното мнозинство беа Афроамериканци или Латиноамаериканци “, призна тој.

Во 2016 година, Блумберг уште еднаш тргна со идејата да се кандидира за претседател како независен кандидат. Но, тогаш тој реши да ја поддржи Хилари Клинтон за да не ги подели демократските гласачи.

Како и другите милијардери, Блумберг, кој е разведен и има две ќерки и двајца внуци, вети дека ќе ја подели својата половина од своето богатство. Мајк Блумберг сака да каже дека е поуспешен од Доналд Трамп, кој не е толку богат и покрај тоа што го започна бизнисот заснован врз милиони на татко му.

Демократскиот примарен победник ќе биде потврден во летото 2020 година. Тој ќе го предизвика Трамп, кој има намера да се кандидира за втор мандат. Изборите се на 3 ноември 2020 година.

 

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7