ММС

Објавено на: 11/7/19 9:04 AM

БиХ: Мечки маршираат на Маевица (ФОТО)

Под Греда, еден од планинските врвови на Маевица, деновиве локален жител сними необичен призор – мечка на прошетка со своите четио мечиња, пишува сараевски „Аваз“.

Очигледно, мечката, користејќи го исклучиелно топлото време во овој дел од годината, тргнала во потрага по диви крушки, јабока и осамени пчелн кошници, пред да се упати со мечињата во скривалиште на длабок зимси сон со мечињата.

Во светот на животните се почитуваат правилата о добро се знае кој е најстариот. На чело на колоната беше мечката, а по неа, чекот по чекор, мечињата. Не се криеле, па поминале и во близина на околните куќи и жители на тој крај во кој мечките не се реткост.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.