– ММС
Вести Свет

Драма во Јапонија: Пожар проголта замок од 14. век

Познатиот замок Шури, кој е на листата на светско наследство на УНЕСКО, речиси целосно изгоре во пожар, јавува Јапонската телевизија.

Замокот од 14. век се наоѓа во градот Наха во провинцијата Окинава. Во гасењето на пожарот учествувале повеќе од 20 противпожарни возила. Засега нема извештаи за повредени и евентуално загинати, а полицијата повела истрага за причините за пожарот.

Лограње

X

Регистрација