Во 124. година, почина најстарата жителка на Русија
ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 10/31/19 8:45 AM

Во 124. година, почина најстарата жителка на Русија

Танзилија Бисембаева од Астрахан почина во 124. година од животот, а на погребот присуствувало целото нејзино село, пренесува ТАСС. Родена е на 14 март 1896 година. Имала четири деца, десет внуци, 13 правнуци и двајца пра-пра-внуци.

Танзилија пред три години, во Руската книга на светски рекорди, била запишана како најстар жител на светот. Но, една година подоцна беше откриена Нана Шаова од Кавказ, која тогаш имала 127 години, но таа починала на почетокот на оваа година.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7