ММС

Објавено на: 10/30/19 9:49 AM

Словенците постари од 65 години низ Словенија ќе патуваат бесплатно

Пензионерите и сите Словенци постари од 65 години, кои не се во работен однос, од средината на 2020 година ќе имаат право на бесплатен меѓуградски превоз.

Ваква одлука вчера едногласно донел словенечкиот парламент, а ќе важи од 1 јили следната година. Само пензионери во Словенија има околу 550.000.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1