Сукцесија: Од 85 амбасади и резиденции на СФРЈ, на Србија и’ припаднаа 36, Македонија скромна
ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 10/21/19 12:33 PM

Сукцесија: Од 85 амбасади и резиденции на СФРЈ, на Србија и’ припаднаа 36, Македонија скромна

Од ратификацијаа на Спогодбата за прашањата на сукцесијата до денес, од 123 недвижнини со номинлна вредност од 266 милиони долари, распределени се 85. На Србија досега и’ припаднале 36 објекти, а на другите држави-сукцсионери – 49.

Гледајќи вредносно, Србија има право на 39,5 отсто од вредноста на недвижнините, Хрватска на 23,5,  БиХ на 15, Словенија на 14 и Македонија на осум отсто, пишуваат српски медиуми.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7