ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 10/18/19 2:13 PM

Туск: Засрамен сум! Ова е грешка!

На попладневната прес конференција по завршувањето на заседаниото на Светот на ЕУ, претседателот на ова тело се обдуваше да најде зборови и да објасни зошто Македонија и Албанија не добија датум за преговори.

-Вистински сум засрамен. Не го велам ова да да држам страна, да ги одбранам Северна Македонија и Албанија. Двете држави го поминаа испитот. Ова не е потфрлување, ова е грешка, одговори Туск на новинарско прашање дали недоделувањето датум значи потфрлување на ЕУ во исполнувањето на своето верување дадено на двете земји.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7