На денешен ден пред 24 години го одигравме првиот меѓународен натпревар (ВИДЕО)
data-href=http://www.awplife.com
data-layout=button
data-size=large
data-show-faces=true>data-href = http://supersport.mk/archives/70269
data-layout = button
data-size = large
data-mobile-iframe = true>
Sharedata-href=''
data-layout=button
data-action=like
data-size=large
data-show-faces=true
data-share='false'>

Македонската фудбалска репрезентација, на денешен ден пред точно 24 години во Крањ, Словенија го одигра својот прв меѓународен натпревар.


Нашата репрезентација предводена од Андон Дончевски славеше убедлива победа од 4:1, а стрелец на историскиот прв погодок за нас беше Зоран Бошковски- Чоко во 5. минута од натпреварот. Останатите голови ги постигнаа Дарко Панчев, Чеде Јаневски и Драган Канатларовски.


„Тоа е златна генерација. Децата од мојата генерација беа кадарни да се фатат во костец со најдобрите Европа и затоа без двоумење прифатив да бидам селектор затоа што имав верба во нив“- коментираше легендарниот македонски тренер, Андон Бошковски.


Македонија во Крањ настапи со следниот состав: Мицевски, Грозданов, Јовановски, Канатларовски, Најдовски, Јаневски, Бошковски, Марковски, Панчев, Бабунски, Мицевски.