Франција ќе издвои 50 милиони евра за хуманитарни проекти во Сирија

Франција ќе додели 50 милиони евра, наменети за хуманитарни проекти за Сирија, се наведува во соопштение од Елисејската палата. Проектите ќе бидат финансирани со посредство на дваесетина невладини организации кои работат во Сирија. Одлуката е донесена по синоќешната средба на претседателот Емануел Макрон со претставници на тие организации. Невладините организации ќе треба да достават конкретни