Подгответе си ефикасен мелем од црн оман, помага при дискус хернија


Постојат различни ефективни мелеми и инфузии за обезболување на разните дискус хернии. Мелемот од црн оман е еден од најефикасните. И, исто така, и тинктурата на ова растение. Тој е способен за намалување на болката на коските, па дури и отстранување на болки во зглобовите, како и ресорпција на дискус херниите.


Мелем од црн оман


Ви треба половина килограм сушени корени од црн оман; 70 гр борова смола; 350 грама маст и 300 грама вотка. Измијте го растението и ставете го во машина за мелење на месо – најмалку 2-3 пати додека не стане каша. Се топи боровата смола и се става во метална чинија, а во неа и топла вода – водена бања, на бавен оган.


Се топи свинската маст на бавен оган и додадете го растението од земјата, постојано мешајќи со дрвена лажица. Чувајте ја оваа мешавина на плочата за готвење речиси 40 минути, потоа ставете ја топената смола во неа и оставете ја да врие уште 15 минути. Се разбира, се промешува цело време, конечно додадете ја вотката и оставете уште 10 минути на топла плоча. На крајот, треба да се добие хомогена маса. Ставете го мелемот на местото на дискус хернијата и втријте го, како и на заболените зглобови, дури и ако имате места со скршеници тој помага. Оваа маст исто така третира трофични чиреви, но наместо смола, додадете 4 свежи јајца.


Можете исто така да подготвите 20% процента вотка со црн оман, дозволувајќи и на смесата да остане 25 дена. Втријте се секој ден. Правете го тоа наутро и навечер.