Печен карфиол со рузмарин и прокељ

 


Интересен рецепт за оние кои сакаат зеленук.
Состојки:

1 средна главица карфиол, пресечена на парчиња

2 шолји прокељ, пресечен на половинки

2 лажици маслиново масло

3 големи чешниња лук, сечкани тенко

1 ½ лажичка свеж рузмарин, сечкан, или ½ лажичка сушен

½ лажичка црн пипер


Приготвување:

1. Во голем сад ставете ги карфиолот и прокељот. Наросете масло. Додадете ги лукот, рузмаринот и пиперот и измешајте добро. Покријте и нека стои во фрижидер цела ноќ.


2. Загрејте ја рерната на 225 степени. Ставете го зеленчукот врз хартија за печење, посолете. Печете додека зеленчукот почне да потемнува и да станува крцкав, околу 15-20 минути. Служете на собна температура.