Мата: Ќе се бориме до крај за второто место!

Манчестер Јунајтед доживеа шокантен пораз на „Олд Трафорд“ од ВБА, па сега во прашање го доведе и второто место на табелата.


Играчот за врска на „црвените ѓаволи“ Хуан Мата истакна дека тимот треба што е можно побрзо да го заборави поразот и да им се врати на победите.


„Второто место се уште не е сигурно. Немаше да биде сигурно дури и при победа против Вест Бромвич. Знаеме дека треба да играме сериозни натпревари до самиот крај на првенството“.


„Сезоната е многу долга и треба да бидеме фокусирани до последниот меч. Сакаме да го зачуваме второто место и до одиме во финалето за ФА Купот. Треба да се обидеме да го освоиме тој трофеј“, изјави Мата.


Јунајтед игра против Тотенхем во полуфиналето на ФА Купот на 21 април, а пред тоа ќе се сретне со Борнмут во Премиер лигата.


Мата: Ќе се бориме до крај за второто место!