Данска со пет гола во мрежата на Ирска си обезбеди пласман на Мундијалот
data-href=http://www.awplife.com
data-layout=button
data-size=large
data-show-faces=true>data-href = http://supersport.mk/archives/71490
data-layout = button
data-size = large
data-mobile-iframe = true>
Sharedata-href=''
data-layout=button
data-action=like
data-size=large
data-show-faces=true
data-share='false'>

Репрезентацијата на Данска е последниот европски учесник на Светското првенство што наредната година ќе се одржи во Русија.


Данците вечерва во Даблин ја прегазија домашната селекција на Ирска со 5:1.


Домаќините поведоа преку Шејн Дафи уште во 6. минута и тогаш никој не ни погодуваше што ќе се случи следно. Гостите брзо се вратија во игра и во 29. минута го израмнија резултатот преку Кристијансен.


Потоа следеше симултанка на Кристијан Ериксен. Најпрво во 32. минута доби пас од Јоргенсен и со фантастичен удар го матираше Рендолф. Во 63. минута Ериксен постигна уште поубав погодок за 3:1. Хет трикот фудбалерот на Тотенхем го заокружи во 74. минута, а конечните 5:1 ги постави Никлас Бендтнер од пенал во 90. минута.